SROVNÁNÍ DEODORANTů BEZ CHEMIE

25. ledna v 22:39

Porovnání několika bio deodorantů

 

Vytvořila jsem první SROVNÁNÍ produktů stejného zaměření. Titulek říká "bez chemie" a "bio", ale raději rovnou upřesním, že tomu není tak úplně na 100%, každopádně přípravky neobsahují ty nejtěžší chemky.

 

Jako mnozí jsem se před pár lety začala zabývat chemií v běžném životě, tedy potraviny, oděvy a také veškerá kosmetika. Narazila jsem na pár šokujících článků a tak se samozřejmě začala pídit po informacích. O všem se vedou diskuze, existují studie prokazující škodlivost, jiné je popírají, každopádně jak už to bývá: "na každém šprochu pravdy trochu", a tak i já jsem začala obsažené látky více studovat. 

 

Díky tomu jsem se dostala až k deodorantům a antiperspirantům, bez kterých si dnes mnozí neumíme představit život. Avšak nepříjemným zjištěním mi byl obsah hliníkových solí, o kterých se vedou spory, že můžou být spouštěčem rakoviny prsu u žen. Hned jsem si samozřejmě představila, jak tyhle potenciálně nebezpečné látky putují z podpaždí rovnou do sousedících prsou a raději si hned řekla "stop"..

 

Následně jsem rozjela menší testovací akci, protože jak jsem zjistila, najít přípravek, který by fungoval dokonale jako Rexona, ale neobsahoval hliníkové soli, parabeny a podobné "jedůvky", není tak jednoduché. Mé kroky vedly nejdříve do DM drogerie, kde jsem našla deodoranty pod značku alverde.

 

Deo rozprašovač - květy magnólie a sléz

 

 

Jde o přípravek ve formě pro mě velmi pohodlného spreje. Na lahvičce píšou, že zde nejsou obsaženy žádné hliníkové chloridy, ani syntetické vonné, barvící a konzervační látky. Bez obsahu látek na bázi minerálních olejů. Navíc by v deodorantu měly být látky z kontrolovaného biologického zemědělství. Cena byla okolo 60,-, tak proč to nezkusit, že.. :)

 

Z pozitiv bych zmínila, že deodorant je vodový, takže docela rychle zasychá, průhledný, nedělá tedy žádné fleky na oblečení a má pro mě příjemnou lehce květinovou vůni. Z negativ zmíním v první řadě účinek proti pocení - tomu nezabrání. Při větším zapocení zmizí docela rychle i vůně, je tedy nutno často dostříkávat. Obsahuje alkohol, takže pozor po holení - štípe. Osobně jej používám docela často, ale hlavně doma. Pokud potřebuji větší jistotu, musím sáhnout po jiném..

 

Složení: Alcohol, Aqua, Triethyl Citrate, Parfum, Glycerin, Magnolia Biondii Flower Extract, Rosa Damascena Flower Water, Malva Sylvesris Leaf Extract, Polyglyceryl-10 Laurate, Citric Acid, Geranil, Citronellol, Limonene, Linalool, Citral, Farnesol

 

Obsah: 75ml           Výrobce: Německo            Dermatologicky testováno           Hodnocení: 2/5

.....................................................................................................................................................................................................

 

Dále mé kroky vedly do kamenných bio prodejen. Tam jsem nalezla malinko dražší deodorant než alverde, ale nutně jsem potřebovala najít "ten pravý" a z bio prodejny jsem tomu prostě uvěřila a koupila ho, vyšel na 153,-:

 

JASON - deodorant roll-on Lavender

 

 

Píšou "Natural Pioneer Since 1959" a dále "Long Lasting Protection". Tomu bych si dovolila výrazně oponovat. Bohužel mi tento produkt vytvářel takový ten pocit, kdy ve snaze zamaskovat nevábnou vůni vůní, pak vzniká ještě horší nevábná vůně.. A to jsem ho aplikovala na čisté podpaždí ráno, kdy jsem ještě zapocená vůbec nebyla.. Roll-on jsem použila párkrát, pro mě zcela nedostačující. Aplikace je kuličková, což zdaleka není má neojblíbenější. Gelová konzistence dlouho zasychá. Jediné pozitivum pro mě je vůně - levanduli mám moc ráda, zde jsem ji však cítila jen z lahvičky.

 

Složení obsahuje spoustu látek (viz oficiální stránky - http://www.jason-personalcare.com/ ) Na lahvičce píšou: bez obsahu hliníkových solí, parabenů, ftalátů a propylene glycolu.

 

Produkt USA        Obsah: 89 ml          Spotřeba do 6 měsíců            Hodnocení: 0/5

....................................................................................................................................................................................................

 

Nadále jsem se rozhodla, si nechat poradit na diskuzních fórech na internetu. Na jednom z nich byl chválen Deo krystal od Purity Vision, ale ten jsem po obchodem nikde nemohla sehnat. Až v jednom bio obchůdku jsem narazila na jeho tekutou kuličkovou formu:

 

Deo Crystal Eucalyptus od Urtekram

 

 

Vůně eukalyptus jsem se nejdřív trochu zalekla, hned jsem si představila různé wc voňky.. Prodavačka mě ale ujišťovala, že je vůně velmi jemná. V naději jsem si ho tedy koupila. Kupodivu tento deodorant docela dobře fungoval - hlavně tedy v méně potících se obdobích, pocení totiž ani tento produkt nezabrání. Jde opět o kuličkovou aplikaci. Konzistence je vodovo-gelová (spíše řídká), zasychá docela rychle. Obsahuje kamenec, který přirozeně působí na bakterie, způsobující vznik zápachu. Narozdíl od Jasonu jsem Urtekam deodorantu vypoužívala alespoň polovinu. Má velmi krátkou spotřebu - pouze 3 měsíce.

 

Na lahvičce píšou: deodorant neucpává póry a proto vaše kůže může normálně dýchat. Rychle se absorbuje a nezanechává nevítané skvrny nebo bílé čmouhy na oblečení. Obsahuje 10% látek z ekologického zemědělství.

 

Složení: Water, glycerine, crystal, aloe vera, polysaccharide and eucalyptus oil, potassium alum, xantan gum, geraniol, linalool, limonene.

 

Výrobce: Dánsko      Obsah: 50 ml       Spotřeba: 3 m         Moje hodnocení: 3/5

.............................................................................................................................................................................

 

Pak jsem jednou opět v DM neodolala a za tu nízkou cenu koupila alverde kuličku:

 

Deo Roll-On Soft - Aloe Vera a Perly

 

 

Opět kuličková aplikace, krémová konzistence bílé barvy - tedy opět malinko delší zasychání. V drogerii mi byla vůně příjemná, bohužel na kůži mi hned připomínala samotný pot. Zkusila jsem ji párkrát, zcela nedostačující podobně jako Jason. Když se nad tím teď zamýšlím, asi jsou lepší deodoranty průhledné barvy. Jenže z těch kuličkových od značky alverde mi tam nic moc nevoní. Většinou jsou to právě již zmiňované wc vůně typu lemongrass, citrusy, apod.

 

Na lahvičce píšou: Deo balzám s Bio aloe vera a cenným výtažkem z mořských perel nabízí 24 hodinovou ochranu (opravdu by mě zajímalo, na kom to testovali). Neobsahuje alkohol a chlorid hlinitý. Přírodní receptury s minerálním zinkem, křemíkem  a mořskou solí redukují tvorbu potu a umožňují pokožce dýchat. Neobsahuje syntetické vonné, barvící a konzervační látky. Suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství. Neobsahuje látky na bázi minerálních olejů. Dermatologicky testováno.

 

Výrobce: Německo      Obsah: 50 ml      Moje hodnocení: 0/5

...................................................................................................................................................................................

 

A pak jsem jednou konečně v nové bio prodejně nalezla:

 

Deo krystal 24h od Purity Vision

 

 

Jde jednoznačně o můj zatím nejprapodivnější kosmetický přípravek. Svou tvrdostí jde o sloučeninu kamence, která neobsahuje žádné další látky. Postrádá tedy i vůni. Přirozeně eliminuje bakterie, které právě působí onu nevábnou vůni. Pocení však vůbec neovlivňuje. Funguje tak, že se navlhčí a pomaže se na potící se místa. Docela mě tenhle krystal překvapil. V zimě, kdy se až tak moc nepotím, mi docela stačil. V potivějším období jsem projela během dne vícekrát a v létě bylo jeho fungování docela omezené. Také píšou 24h, to určitě ne - možná u těch, kteří se moc nepotí. Pokud by jste vyžadovali vůni, stačí kámen navlhčit oblíbeným parfémem nebo voňavkou, pointou je, aby byl mokrý. Po každém použití jej výrobci doporučují opláchnout čistou vodou. Je dobré ho pak postavit naopak, aby nestál ve vodě ve stojánku (rozmočený se mi rychleji rozpustil).

 

Velikost: 60/120 g             Cena: 97,-           Kde koupit: www.biooo.cz              Hodnocení 3/5

.........................................................................................................................................................................................................